Розпізнати фейк. Папуга розкрив убивство?

В межах посилення інформаційної стійкості українців «Стратегічна візія» на конкретних прикладах показує, як перевірити новину на фейковість, дезінформацію та маніпуляції.

Новина: Важливий свідок: папуга став очевидцем вбивства і видав злочинця поліції

Джерело: українське онлайн-медіа Telegraf

Аналіз:

Ця історія правдива, хоча й подана з певними художніми домислами. На щастя, у цьому легко переконатися, перейшовши за наданим посиланням на першоджерело. А додатково перевірити факти легко за ключовими словами (наприклад, іменем жертви). Проте є нюанси.

По-перше, головні та найцікавіші події цієї історії (вбивство та викриття злочинця папугою) відбулися багато років тому — у 2014-му. Нещодавно ж вбивця та його поплічник отримали довічне ув’язнення, що й стало інформаційним приводом для повернення до цього детективного сюжету.

По-друге, в різних джерелах відрізняється опис того, як саме папуга допоміг в розслідуванні. Так, наприклад, у наведеній замітці українського ЗМІ чоловік жертви, припускаючи «обізнаність» папуги щодо злочину, почав називати тому імена підозрюваних — і саме на ім’я вбивці птах відреагував особливо емоційно. Насправді ж у першоджерелі та інших, більш ранніх, публікаціях, такого захопливого сюжету немає. Вдівець не «залучав» папугу до розслідування, а лише з часом помітив, що той надмірно реагує на візити племінника (тобто вбивці) та згадку його імені в розмовах з іншими людьми. З цими підозрами чоловік жертви пішов до поліції, яка й почала «копати» у правильному напрямку.

Як коректно зазначає українське ЗМІ, попри згадки папуги у справі, він, звичайно, не став офіційним свідком або навіть джерелом офіційних доказів.


«Стратегічна візія» — організація, яка сприяє економічній, інфраструктурній та ментальній відбудові України

Підтримати