Розпізнати фейк. Росіяни торгують українським черноземом?

В межах посилення інформаційної стійкості українців «Стратегічна візія» на конкретних прикладах показує, як перевірити новину на фейковість, дезінформацію та маніпуляції.

Новина: Армія бомжів не могла придумати, щоб їм вкрасти: на росії почали продавати крадений з України чорнозем

Джерело: znaj.ua з посиланням на «Дзеркало тижня»

Аналіз:

За формальними ознаками можна було б назвати цю новину правдивою — об’ява про продаж українського чорнозему справді з’явилася на реальному сайті реального московського торговельного центру. Проте факти свідчать про те, що це з великою ймовірністю «тролінг» з боку українських або проукраїнських активістів.

По-перше, читач новини мав би перейти до її першоджерела — достатньо відомого ЗМІ «Дзеркало тижня» (посилання на яке znaj.ua чомусь підписали «Про це повідомляють російські ЗМІ»). На «Дзеркалі тижня» ми знайдемо трохи більше інформації, зокрема посилання на саму об’яву.

Посилання веде нас на сайт реального московського ТЦ (у цьому можна пересвідчитися, наприклад, з посилань на цей сайт з соцмереж). Але зазначеної об’яви там вже немає. Подивитися на неї можна за допомогою сервісів, які архівують веб-сторінки, на кшталт WebArchive.

Натомість на сайті міститься повідомлення про хакерську атаку та розміщення недостовірних матеріалів.

Можемо поставити під сумнів це повідомлення, але поглянемо загалом на стилістику сайту та новин на ньому. Новин там загалом лише сім — вони присвячені або розбудові самого ТЦ, або відкриттю в ньому нових магазинів. Нічого про початок продажу того чи іншого товару. Якщо б новина про продаж чорнозему була реальною, то вона б дуже сильно контрастувала з рештою новин.

Загалом інші об’яви про продаж чорнозему саме з України знайти у Мережі вкрай важко. У той же час продаж родючого ґрунту — справа звичайна і поширена як для РФ, так і для України, і для інших країн. Подекуди мішок з чорноземом для хатніх рослин можна придбати навіть у супермаркеті.


«Стратегічна візія» — організація, яка сприяє економічній, інфраструктурній та ментальній відбудові України

Підтримати