Розпізнати фейк. Українці — підпалювачі готелю?

В межах посилення інформаційної стійкості українців «Стратегічна візія» на конкретних прикладах показує, як перевірити новину на фейковість, дезінформацію та маніпуляції.

Новина: Украинских беженцев подозревают в поджоге 400-летней гостиницы в Англии

Джерело: сайт білоруського телебачення ОНТ

https://ont.by/news/ukrainskih-bezhencev-podozrevayut-v-podzhoge-400-letnej-gostinicy-v-anglii

Аналіз:

Перше, що має викликати підозру у читача — відсутність посилань на бодай якесь джерело інформації, окрім «пишуть ЗМІ». Якщо якесь авторитетне або хоча б британське (у цьому випадку) ЗМІ дійсно написало про такий скандальний інцидент, то логічно було б використати посилання на першоджерело як підсилення.

Що ж, спробуємо знайти першоджерело самостійно. За запитом, наприклад, «midhurst hotel burning» інформації більш ніж достатньо. (Навіть якщо мати лише початковий рівень англійської та з помилками написати назву міста, в якому відбулася пожежа, Google все одно приводить до коректного результату)

Одразу ж бачимо посилання, наприклад, на сайт BBC — напевно, найбільш відомого та авторитетного медіа Британії  — там журналісти прямо вказують, що пожежники не побачили у пожежі нічого підозрілого (тобто підпалу). Також, що важливо, зазначається, що серед евакуйованих постояльців було «декілька» українців, тобто окрім українців у готелі проживали й громадяни інших країн. Це важливе уточнення, оскільки з деяких формулювань у ЗМІ можна зробити висновок, що готель став притулком лише для українців.

В місцевому медіа Сассексу (регіону, в якому стався інцидент) журналісти повідомляють, що вогонь перекинувся на готель з сусіднього будинку, тобто його гості взагалі не мають стосунку до пожежі. Про можливу провину українців немає ані слова — навпаки, окремо видання зазначає, чи все було в порядку з евакуйованою українкою.

Інші національні та місцеві видання пізніше повідомляли про активізацію місцевої громади для допомоги постраждалим українцям з готелю.


«Стратегічна візія» — організація, яка сприяє економічній, інфраструктурній та ментальній відбудові України

Підтримати