Феміністки в архітектурі та значення ЛГБТ-просторів: британські вчені назвали принципи комфортних міст

Відчуття спільноти та залученість до створення простору людей, які ним користуватимуться, позитивно впливають на якість життя. А, отже, важливо будувати міста згідно з цими принципами. На такій думці зійшлись вчені Школи архітектури Бартлетта Університетського коледжу Лондона. Джейн Ренделл, Бен Кемпкін та Пег Роуз прочитали спільну лекцію “Як боротьба за права формує архітектуру та місто”. Її запис можна переглянути за посиланням. Захід відбувся 21 лютого, як частина курсу з урбаністики, який організовує STEM is FEM в рамках програми “Мріємо та діємо”.

Професорка Джейн Ренделл зосередилась на діяльності феміністичних архітектурних рухів. Адже саме вони почали змінювати патріархальну організацію простору, в якій місто було “чоловічою сферою”, а дім — жіночою. На думку дослідниці, Україні необхідно використовувати досвід одного з перших таких об’єднань — “Матриці”. У 1980-их його команда працювала над освітнім центром для жінок азійського походження у Лондоні. Тоді ці жінки брали активну участь у проєктуванні, самостійно вирішуючи все: від того, як вони хочуть заходити в будівлю, і до того, які приміщення їм необхідні. І це чудовий приклад для України: до відбудови громадських просторів мають бути залучені ті, хто ними користуватиметься.

Виступ професора Бена Кемпкіна був заснований на його дослідженні нічного життя Лондона. Спікер ретельно вивчав історію та функції ЛГБТ-закладів і з’ясував, що вони — значно більше, ніж просто місця для відпочинку. Прикладом цього є таверна Royal Vauxhall — один з найстаріших та найвідоміших ЛГБТ-просторів Лондона. І він має значно ширше значення, ніж просто бар. У 1980-их тут проводили протести проти стигматизації ЛГБТ-спільноти та прощалися з її представниками, які померли під час епідемії СНІДу. Саме тому нічні місця — це простір для побудови спільноти та розвитку культури.

Екологічність міста, його безпека та фінансова доступність житла — не нові виклики для людей. На цьому наголосила професорка Пег Роуз. Під час одного з досліджень спікерка вивчала історію та різні типи соціального житла і впевнена, що саме воно може стати рішенням для багатьох сучасних проблем. Один з прикладів таких проєктів у Великій Британії — Lilac Grove, що складається з 20 домогосподарств. Комплекс використовує зелену енергію, а його садовими ділянками можуть користуватися не лише місцеві. Житло такого типу також допомагає вибудовувати відчуття безпеки та спільноти у мешканців. Наприклад, в рамках міжнародного проєкту R-Urban, люди не просто користуються кооперативним ринковим садом, а й тісно взаємодіють: обмінюються врожаєм, безкоштовно лагодять одне одному велосипеди чи роблять стрижки.

Лекція була організована в рамках онлайн курсу з урбаністики, який проводить STEМ is FEM в рамках програми “Мріємо та діємо”. Протягом чотирьох місяців 50 учасниць вивчають основи містобудування та архітектури, а також розробляють власні проєкти для відбудови українських міст під кураторством експерток. Невдовзі на дівчат чекає захист робіт, найкращі з них матимуть шанс на реалізацію.

Ми підтримуємо зв’язок з трьома українськими громадами, міста яких суттєво постраждали від воєнних дій. І запропонуємо їм ті проєкти, які журі визначить найкращими. Сподіваюсь, рішення учасниць нашого курсу сподобаються місцевим мешканцям. Також ми вже провели вісім відкритих лекцій для всіх охочих, — поділився  ініціатор STEM is FEM та засновник Roosh Сергій Токарєв.

Спираючись на власний досвід, своїм баченням повоєнної відбудови в Україні поділились український урбаніст Олександр Шевченко, архітектор з Цюриха Хан ван де Ветерінг та французька мисткиня Оділь Дек. Одна зі 100 найвпливовіших урбаністів світу Еллен Данхем-Джонс прочитала лекцію про швидку відбудову міст з доступних матеріалів, а архітекторка Анна Герінгер пояснила, як зробити будівельні процеси екологічними. Професорка Принстонського університету Ерін Беслер розказала про застосунки для творців архітектури, а українська урбаністка Євгенія Дулько поділилась думками щодо відбудови українських міст на прикладі Миколаєва та Харкова.

За анонсами подій можна слідкувати на сторінках STEM is FEM у соцмережах: Facebook та Instagram.

Освітній курс з урбаністики втілюється в межах програми “Мріємо та діємо”, яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.

 


«Стратегічна візія» — організація, яка сприяє економічній, інфраструктурній та ментальній відбудові України

Підтримати